Aslıhan Açıkgöz

18-11-2019

Kapadokya, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor. Bu yüzden dünyanın her yanından turistler gelmektedir. Kapadokya'nın meşhur peri bacaları gün batımı ile binbir renge bürünüyor.Bu görüntüsü ile insanları hayran bırakıyor. İş,okul , yaşam derdi derken insan bazen yoruluyor. Peki bu kargaşadan kaçmak istemez misiniz? Betty Williams'ın çok sevdiğim bir sözü var. Her şey kötüye gittiğinde kendine bir tatil ısmarla. 

GÖREME

Göreme Açık Hava Müzesi'nin girişinden müze kart satın alabiliyorsunuz. Buranın tarihini bilerek gezmek bence daha anlamlı ve keyifli. Kısaca bilgi vermek gerekirse, Hristiyanlığın ilk başladığı dönemde Kayseri'yi Hristiyanlık üssü haline getirmişler. Sığınmak için de Göreme ve çevresini seçmişler. Burda kayaları ovarak kiliseler inşaa etmişlerdir. Bir çok yerde kayalara oyulmuş güvercinlikler göreceksiniz. Aslında büyük bir kısmı güvercinlik için yapılmamış. Kamuflaj gibi düşünmüşler. Yani Roma askerlerinin burda insanların değil sadece güvercinlerin yaşadığını düşünsünler diye yapılmış. 

Yukarıda kiliselerden bahsettim. Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde Santa Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise ve Karanlık Kilise var. Tarihini araştırırken dikkatimi çeken Çarklı Kilise oldu. Burda Hz. İsa'nın göğe yükseldiğine inanılıyor. Altta göreceğiniz ayak izide Hz.İsa'nın ayak izi olduğuna inanılıyor. Ayrıca unutmadan kilisenin içinde fotoğraf çekmek yasak. Görevlilerden fırça yemenizi istemem. 

DEVRENT VADİSİ

Bu vadinin diğer adı "Hayal Vadisi" olduğu söyleniyor. Sebebi ise burada kiliseleri yaşam alanları vs. yok. Fakat kayalar diğer bölgelerde ki kayalara göre daha şekilli olduğu için kayalar insanlara,şekillere falan benzetebiliyorsunuz. Bir tanesini ben deveye benzettim. Sizce de benzemiyor mu ?

AŞK VADİSİ
Balonları izlemek için aslında bir çok yer önerisi var fakat benim tercihim Aşk Vadisi. Balonlar saat 05.30 ile 06.00 arası havalanıyor. Fakat çok kalabalık olduğu için daha erken gitmekte fayda var. Aşk Vadisi demişken geçenlerde bir hikaye duymuştum sizlerle de paylaşmak istedim. Çok eskiye dayanan bir hikaye. O zaman bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar aile yaşıyormuş. Bir gün iki aile arasında kavga çıkmış.  Böylece köy ikiye bölünmüş. İki köyünde genci tanışığ aşık oluyorlar. Fakat bu durum iki köyü daha çok düşman etmiş bir birine. Büyüler yapsalarda iki genç ayrılmamış. Bu durumu kabullenen köylüler iki genci evlendirmiş. Aradan geçen zamanın sonun da köylü oğlanı öldürmüş ve bu durumu kaldıramayan kızda intihar etmiş. Ne kadar güzel aşk hikayesi değil mi ? Adı burdan geliyormuş. Bu hikaye buraya daha masalsı bir hava katıyor. 

PAŞABAĞ VADİSİ
Buraya Rahipler veya Keşişler Vadisi de deniliyormuş. Nedeni ise eski zamanlarda dünyadan elini eteğini çeken insanların gelip ibadet ettikleri yermiş.  Burada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Hediyelik eşya satan küçük sevimli dükkanlar bulabilirsiniz. Buradan bir anı almaya kim hayır diyebilir ki. 


Kapadokya'ya gidip aşağıdakileri de unutmayalım,
⦁    Köftür tatmak. Bazı yerler "Anadolu jelibonu" olarak adlandırılıyor. Uçhisar bölgesinde daha çok biliniyor. Hemen her yerde bulabilirsiniz.
⦁    Yöreye özgü şarapları denemek.
⦁    Çömlek yapmak.
⦁    Testi kebabı yemek. 
⦁    Yaprak sarması yemek.
⦁    Sütte kavrulmuş kabak çekirdeği yemek.
Kapadokya hakkında bir çok şeyden bahsettim. Sizede gidip gezmek kalıyor. Ayrıca Kapadokya'ya gitmişken Erciyes'i de ziyaret edin derim. Şimdiden keyifli tatiller. 
 

"Rüya Gibi Kapadokya" ile Benzer hikayeler